Részleteiben is döntött a kormány a 2025. január 1-jével bevezetendő munkáshitel feltételeiről – jelentette be a mai Kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter. A bejelentettek alapján az új hitel sok tekintetben a kamatmentes babaváró hitelhez hasonlít majd, gyermekhez kötött tartozás-elengedéssel.
„Szükség van új kollégiumok építésére és a fiatalok számára kedvezményes, 5%-os kamatozású lakáshitelre” – fogalmaz a hétfőn megjelent Nemzeti Konzultáció egyik válaszlehetősége. Ez alapján a kormány a bankok - elsőként a Portfolio által megírt - kezdeményezésének megfelelően kifejezetten a fiatalok számára tenné elérhetővé az 5%-os, vagy az alatti THM-mel bíró piaci kamatozású lakáshiteleket.
A lakáspiac támogatása érthetően fontos a kormánynak: multiplikátor hatásán keresztül a támogatások gazdasági növekedésre gyakorolt hatása pozitív. Sőt, a többlet adó bevételeken keresztül a költségvetési egyenleget sem rontja annyira. Az ambiciózus gazdasági növekedési célok eléréséhez úgy tűnik, minden eszközt bevetnek. Még akkor is, ha a rövid távú növekedési célokért az öngondoskodás egyik megmaradt pillérét áldozzák fel.
Meglepő fordulatot vehet az állami lakáspolitika a Magyar Nemzeti Lakásstratégia 2035 című, szeptemberben elkészült minisztériumi háttéranyag alapján. Elmozdulhat a kormány a „csak a tulajdonhoz jutást segítjük” felfogástól és a „demográfiai alapú lakáspolitikai konstrukcióktól”, így a CSOK, a babaváró hitel, a babakötvény és a bérlakáspolitika is átalakulhat idén év végén.
Október 1-jétől egyéves folyamatos tb-jogviszonyt kell csak igazolniuk a babaváró hitel, a falusi CSOK és a CSOK Plusz esetében a legalább egy éve átalányadózó vagy kisadózó egyéni vállalkozóknak, illetve őstermelőknek. Kötelezően előírta a kormány a bankoknak, hogy ezeknél a hiteleknél a vállalkozói bevétel 50%-át tekintsék jövedelemnek, a katások nem tartoznak ebbe a körbe.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében azt jártuk körbe, hogy milyen hatása lehet annak, ha a kormány valóban megduplázza a családi adókedvezmény összegét 2025-ben, ahogy arról Orbán Viktor Tusványoson beszélt. Vendégünk Csiki Gergely, a Portfolio lapigazgatója és makroelemzője volt. A második részben arról volt szó, hogy bár a kormány segíteni akart sok családon - akik az első években vették fel a babaváró hitelt, de nem tudták időben teljesíteni a gyerekvállalási feltételeket - és könnyítésről döntött, ennek is lehetnek hátulütői. Erről Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét kérdeztük.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében arról volt szó, sikerül-e a kormánynak elérni az állampapírpiaci céljait azzal, hogy a bankoknak kedvezményt ígér az extraprofit adóból. Erről Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét kérdeztük. A második részben arról beszéltünk, hogy mégis honnan volt a német kormánynak közel 3 milliárd dollár értékű bitcoinja és mit kezdett vele. Vendégünk Nagy Viktor, a Portfolio vezető részvénypiaci elemzője volt.
A speciálisan adózó egyéni vállalkozók és az őstermelők a bevételük legalább 50%-át fogják tudni beszámíttatni a babaváró hitel és a CSOK igénylése során, és elég lesz 1 évnyi tb-jogviszonyt igazolniuk – jelentették be a mai Kormányinfón. Nem minden ilyen egyéni vállalkozót fog érinteni a döntés, hiszen bizonyos esetekben már most is elfogadják a bevétel legalább 50%-át jövedelemként a bankok.
2026 középéig adott haladékot a kormány nemrég azoknak a babaváró hiteles házaspároknak, akiknek nem sikerül teljesíteniük a kamatmentességhez szükséges gyermekvállalást öt éven belül. Ez látszólag jó hír, van azonban egy nagy hátulütője is azok számára, akiknél továbbra sem jön a baba: a kamattámogatás szabályait változatlanul hagyta a kormány, és épp egy olyan időszakra esik az akár kétéves haladék, amikor a hozamkörnyezettel együtt a kamattámogatás és a büntetés is nagyon megugorhat. Hét év után tehát rosszabb lehet a helyzet, mint öt év után, ami ellen mielőbbi végtörlesztéssel lehet védekezni. Mutatjuk a számokat.
Másodjára ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin. A díj odaítélésében nagy szerepet játszott, hogy a Bank 2023-ban is a szektorátlagot meghaladóan növekedett, miközben közel tucatnyi új innovációval jelent meg a piacon.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A kormány hétfői bejelentése szerint 2026 júliusáig – tehát az országgyűlési választások utánig – kap türelmi időt rengeteg pár, akik babaváró hitelt vettek fel, de határidőre nem teljesítették a gyerekvállalással kapcsolatos feltételeket. A részletekről Sándorfi Balázst, a Bankmonitor alapítóját, ügyvezetőjét kérdeztük. Ezt követően a ma délelőtt nyilvánosságra került inflációs adatról volt szó. A pénzromlás 3,7%-os júniusi szintje bár kedvezőbben alakult a vártnál, ha azonban a mélyebb folyamatokat vizsgáljuk, akkor a kép már egyáltalán nem tűnik egyértelműen szépnek. Ezzel kapcsolatban Madár István, lapunk vezető makrogazdasági elemzője volt a vendégünk.
Kitolják a gyermekvállalás határidejét a babaváró hiteleseknek - hangzott el tegnap a Kormányinfón. Az azóta megjelent rendeletből kiderült az is, egységes határidőt állapítottak meg a 2024. július 1-je és a 2026. június 30. közöttre vállalt gyerekekre: az új határidő 2026 július 1-je lett.
A kormány 2 éves hosszabbítást ad azoknak a pároknak, akik 2019. július 1-től és 2021. június 30-ig kötöttek szerződést babaváró hitelre, de még nem született gyermekük - jelentette be Vitályos Eszter kormányszóvivő a mai Kormányinfón. Mutatjuk, hány párt érint a döntés, mitől menekülnek meg ezek a párok, és mi történik a határidő lejárta után. UPDATE: Az eredeti cikkünkben szereplő dátumokat az azóta megjelent rendelet alapján pontosítottuk.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról a 200 millió eurós büntetésről volt szó, amelyet az Európai Bíróság szabott ki Magyarországra, mert a menekültügyi rendszer nem felelt meg az uniós szabályozásnak. Erről Szabó Dánielt, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük. A második részben azt jártuk körbe Palkó Istvánnal, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjével, hogy mire számíthatnak azok a házaspárok, akik felvették a babaváró hitelt, de nem teljesítették a feltételeket. Ennek az ad aktualitást, hogy 5 éve él ez a lehetőség és az első párok már szembesülhetnek a problémákkal.
Öt éve, 2019. július 1-jén indult el a babaváró hitel. Idén júliusban jár le tehát a gyermekvállalásra megszabott ötéves határidő azok számára, akik az elsők között igényelték a kamatmentes kölcsönt. Akiknél nem teljesült a gyermekvállalás, azoknak 120 napon belül vissza kell fizetniük a már igénybe vett kamattámogatást, és magas kamatozású kölcsönné alakul a hitel, ami jelen állás szerint a havi törlesztőrészlet duplázódását fogja jelenteni. Hogy hányan lehetnek az érintettek, arról az MNB adott tájékoztatást nemrég, a napokban pedig egy halvány reménysugárnak kinéző törvénymódosítást is elfogadott a parlament.
A kihelyezett Babaváró hitelek összege ötször akkora mértékben nőtt a Gránit Banknál, mint a piaci állomány. A piaci térnyerésben jelentős szerepe van annak, hogy a Gránit Bank az év végi csúcs előtt élesítette a továbbfejlesztett, end-to-end digitális babaváró hiteligénylési folyamatát. A népszerű hitelt így még élményszerűbben és gördülékenyebben, akár 30 perc alatt lehet igényelni, amivel idén az ügyfelek több mint 92%-a élt.
Sikeresen zárult a tranzakció.
Joáv Gallant is felkerült a listára.
Hogyan lehet a technológiailag fejlett jövőt fenntarthatóbb eszközökkel megteremteni?
Ferenczy Dóra, az OTP Bank szakértője szerint sokat tanulhatnak egymástól a különböző generációk.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?